Cam Balkon Hırsızlığa Karşı Güvenli Mi?

Konu aslında önemli… Balkonu yaptırdık; iyi de cam balkon hırsızlığa karşı güvenli mi? Diğer faydalarını okuduk öğrendik; ama güvende miyiz? Tam olarak güvende değilsek; bunun bir yolu var mı? Cevabı bu yazıda! %100 güvenlik mümkün!

cam balkon hırsızlığa karşı emniyetli mi

#Standart kilit yeterli mi?

Çarpma kilitler özel PVC enjeksiyon yöntemi ile üretilirler. Bildiğiniz gibi; katlanır modellerde bir altta bir de üstte birbirine boncuk iple bağlı 2 adet çarpma kilit vardır. Zorlama ile dıştan bu kilitleri kırmak mümkün olabilir. Camları kırıp içeriye girme gibi bir durum söz konusu olamaz. Camlar temperli olduğu için çok zor kırılır ve elmas gibi aletlerle kesilemez. Patlasa bile aşırı ses çıkarır ki; bu kadar sesi göze almış bir hırsız kapıyı da çalabilir.

Alt kattaki komşunuzda cam balkon var ise; veya kendiniz 2., 3. veya daha yüksek katlarda oturuyorsanız sorun yok. Cam balkon hırsıza tutunma alanı bırakmayacağı için, açıp girme eylemini gerçekleştiremeyecektir. Peki; ben riskli olabilecek bir katta veya evde oturuyorum ve ilave emniyet tedbirlerine ihtiyacım var diyenler için durum ne?

#Cam cama kilit ile hırsıza veda edebilirsiniz

Bunun içinde çözümümüz var! İpli olan başlangıç kanatları için cam cama kilitlerimiz var. Bu kilitler sayesinde cam balkonunuz hırsızlığa karşı emniyetli hale gelecektir. Kaliteli bir cam cama kilit yaklaşık 150 lira civarındadır. Bu kilit sistemi içeriden çevirmek sureti ile ve dışarıdan da anahtarla açılabilir. Yani çözüm aslında oldukça kolay. Cam balkonunuzu birçok diğer haklı sebebin yanında, bir de güvenlik amacı ile de kullanabilirsiniz.

Cam balkon hırsızlığa karşı güvenli mi sorusunun elbette başka yönleri de var. Mesela sürme cam balkonlarda durum nedir? Veya ısıcamlı cam balkon sistemlerinde?

Sürme cam balkon modellerinde en büyük sorun kanatlara bağlı alüminyum profillerde bulunan plastik kapaklardır. Cam kanatları esneterek bu plastik kapakları birbirinden ayırmak mümkündür. Bu durumda sistem açılmış ve tamamen savunmasız bir konuma geçmiş olur. Açılış kanadında fotoselli cam cama kilitlerle emniyeti sağlamak mümkündür. Yani sürme cam balkon yaptıracak olanların emniyet konusunu gözden geçirmeleri ve farklı tedbirler almaları gerekmektedir.

Isıcamlı cam balkon modellerinde de durum aslında çok farklı değil. Yakın zamanda ısıcama uygun kilitler de piyasaya çıkacak. Şu an için mevcut aksesuarların sağladığı emniyet ile yetinmek durumundayız. Hazırdaki cam cama kilitler 8 ve 10 mm camlara uygun olarak üretilmektedir. Çok kısa zamanda çift camlı cam balkon sistemlerinin de hırsızlığa karşı emniyetli hale geleceğinin müjdesini verebiliriz.

Aşağıda bu yazıdan sonra okumanızı tavsiye ettiğimiz başka yazıların linklerini sizlerle paylaştık. Umarız faydalı olabilmişizdir.

(7 maddede cam balkon bakımı)

(cam balkon yasal mı?)

(cam balkon için kilit)

Soru, öneri ve görüşleriniz için bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz. Hafta içi saat 19:00’a ve cumartesi günleri saat 16:00’ya kadar sizlere her konuda telefon ile destek veriyoruz.

katlanır cam hizmetlerimiz

Ayrıca Ege Cam Balkon firmasının bu konuda yazdığı makaleye de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir