Cam Balkon Neden Terleme Yapar? İşte Cevabı!

Gelen sorular arasında bu konuda var. Müşterilerimiz cam balkon neden terleme yapar diye merak ediyorlar. Aslında çok temel bir fizik kanunundan bahsediyoruz. Olumlu bir durumdan bahsettiğimizi de belirtmek isteriz. Neden mi olumlu? İşte cevabı!

cam balkon neden terleme yapar

Cam Balkon Neden Terleme Yapar?

#Terlemenin sebepleri

Kış mevsiminde daha çok karşımıza çıkan bir durumdur. İçerisi yoğun bir şekilde ısıtılmıştır ve dışarısı oldukça soğuktur. Ülkemizde karasal iklimin egemen olduğu bölgelerde iç-dış ısı farkı daha fazla olmaktadır. Farz edelim ki içerisi 23 ve dışarısı da -5 derece olsun. Aradaki ısı farkı tam 28 derece. Bunun anlamı kesinlikle yoğuşmadır. Bu ise gayet normal bir durumdur.

Daha ılıman bölgelerde iç-dış ısı farkı daha az olduğundan terleme olayına daha nadir rastlanır. Her zaman iddia edildiği gibi, cam balkonların çok fazla hava sızdırdığı tezi de bu manada çürümüş oluyor. Demek ki hava kaçakları tahmin ettiğimizden daha az.

Mutfakta kullanılan balkon camlama sistemleri terleme olayına daha yatkındır. Ocakta pişen yemekler ve kaynayan çaylar terleme olarak karşımıza çıkacaktır. Bu da normal bir durum olarak kabul edilmelidir. Önemli olan konu çift camlı katlanır veya sürme sistemlerde iki camın arasının terlememesidir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise; çift cam üretiminde bir hata var demektir. Nem alıcılar ya yeterince kullanılmamış ya da hiç kullanılmamış anlamına gelebilir. Başka bir sebebi de tiakol çekme işleminin doğru yapılmamış olması olabilir.

#Cam balkonda terleme engellenebilir mi?

Terlemeyi engellemek bazen mümkün olmayabilir. Ama terlemenin sonuçları engellenebilir. Kolay bir şekilde hem de! Cam balkon alt kasa profilinde damlalık bulunması ve tahliye deliklerinin açılmış olması halinde terlemeden doğan su kasaya geri tahliye edilecektir.

Evi kışın ara sıra havalandırmak da terlemeyi azaltacaktır. Tamamen havasız kalmış ve fazlası ile ısıtılmış evlerde terleme kaçınılmaz olacaktır.

Balkon da arada sırada havalandırılmalıdır. Katlanır cam balkonun kanatlarında bir tanesi açılıp içeriye yeterli miktarda hava girdiğinden emin olunmalıdır.

Aslında fizik kanunlarına göre terleme tamamen engellenebilir denemez. Bu durumu doğal kabul etmek ve gerekli önlemleri almak en doğrusu olacaktır.

Farklı yazılarımıza blog sayfamızdan ulaşabilirsiniz. BURAYA tıklayarak sizin için hazırlamış olduğumuz farklı ve faydalı yazıları okuyabilirsiniz. Kafanıza cam balkon terlemesi ile takılan farklı sorular var ise; bize İLETİŞİM sayfasından ulaşabilirsiniz.

Cam Balkonda Buhar Ve Sonuçları

Cam balkon neden buhar yapar sorusuna cevap verdik. Neler yapılabilir onlara da göz attık. Eğer damlalık profili kullanılmaz ise ve su duvara doğru sızmaya başlarsa bir dizi sorun sizi bekliyor denebilir. En başta duvarda nemlenmeye bağlı olarak oluşacak kabarmalar ve siyah bölgeler. Bunlar hiç istenmeyen görüntülerdir.

Su duvarı aşıp aşağıya kadar inmeyi başarırsa ve zemin ahşap türevi bir malzeme ile kaplı ise; kabarmalar ve bozulmalar kaçınılmaz olacaktır. Tedbir almak için bütçenizi biraz daha zorlayıp kaliteli ürünler satın almalısınız. Başka bir tedbir de cam balkon sistemlerinin önünde ahşap ve türevi olan malzemeler kullanmamak olacaktır.

cam balkon neden buhar yapar

Cam Balkon Neden Terleme Yapar? İşte Cevabı!” için bir yanıt

  1. Madem öyle evlerdeki PVC camlar terleme yapmazken balkoncamlari yapıyor bunun nedenini açıklar mısın

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.