Cam Balkon Ölçüsü Nasıl Alınır?

Kendi balkonunuzun ölçüsünü almak istiyorsunuz ama nasıl yapılacağını bilmiyorsunuz! Cam balkon ölçüsü nasıl alınır sorusunun cevabı bu yazıda. Hemen okumaya başlayıp siz de kendi ölçünüzü kendiniz alabilirsiniz.

2 senaryo üzerinden hareketle cam balkon ölçüsünü almayı öğrenelim. Baştan belirtelim; bu yazıda imalat ölçüsü almak öğretilmeyecektir. Müşterilerimizin balkon alanlarını bulabilmeleri amacı ile kaba ölçü alma yöntemler öğretilecektir. Hassas ölçü almak uzun zaman tecrübe gerektiren zor bir iştir.

ücretsiz ölçü hizmeti

Küpeşte Üstü Cam Balkon Ölçüsü Alma

cam balkon ölçüsü nasıl alınır
cam balkon ölçüsü nasıl alınır?

Formül 1: (EN 1 * BOY 1) + (EN 2 * BOY 2)

Formül 2: (EN 1 + EN 2) * BOY

Burada dikkat edilmesi gereken şey farklı yükseklikler olmalıdır. Eğer birkaç adet farklı yükseklik ve genişlik değerlerine sahip bir balkon var ise; 1. formül en doğru seçenek olacaktır. Yukarıda kare küpeşte veya parapet üzeri bir uygulama örneğinin ölçü alma örneğini verdik.

Örnekler elbette çoğaltılabilir; ancak bizim amacımız ana fikri vermek. 8 mm temperli katlanır sistemlerde 160 cm altı ölçüler 160 cm’ye yuvarlanır. Sürgülü ve çift camlı ürünler 180 cm’ye yuvarlanır. Elde edeceğiniz sonuç ile BURADAN tercih edeceğiniz ürünün fiyatını çarpabilirsiniz. Bu size kaba bir bütçe hazırlamak adına olanak verecektir. Bazı gereksinimler fiyatları arttırabilir. Uzman bir personelin yerinde yapacağı keşif, her zaman en doğru sonucu verecektir.

Yerden Cam Balkon Ölçüsü Alma

cam balkon ölçüsü alma
yerden cam balkon ölçüsü nasıl alınır?

Formül 1: (EN 1 * BOY 1) + (EN 2 * BOY 2)

Formül 2: (EN 1 + EN 2) * BOY

Gördüğünüz gibi formüller yine aynı… Bir değişiklik yok. Yerden olan ölçüler genellikle 160 cm’yi geçtiğinden herhangi bir yuvarlama işlemine de gerek yoktur. Genişlik * yükseklik size uygulama alanını kabaca verecektir. Bu kadar kolay bir şekilde siz de kendi alanınızı hesaplayabilir ve bütçe hazırlayabilirsiniz.

Cam Balkon Ölçüsü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Elde edeceğiniz ancak kaba bir fiyat olacaktır. Gerekli ise; bazı hazırlık ürünleri de fiyata dahil edilecektir.

Yerden ölçülerde korkuluktan sonra içeriye doğru en az 6 cm olmalıdır. Bu pay yok ise; kutu profil gerekecektir.

Hali hazırda camlı küpeşte mevcut ise; alüminyum ve cam rengini de göz önünde bulundurmalısınız.

Oval balkonlarda listede yazan fiyatlar geçerli değildir. Üretimi ve uygulaması çok daha zor olduğundan mutlaka keşif talep etmelisiniz.

Ölçü alırken kendinizi tehlikeye atacak duruş ve davranışlardan kaçınmalısınız. Ani denge kaybı ile ciddi kazalar meydana gelebilir.

Farklı yazıları okumak için BURADAN blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir